W trójmieście jest fizjoterapia przy udarze mózgu

Udar - przyczyny, objawy oraz leczenie.
Porażenie mózgu jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych, które napotykają ludzi w wieku ponad 65 roku życia. Żeby zminimalizować niebezpieczeństwo jego wystąpienia, należałoby zaznajomić się z przyczynami, objawami i sposobami kuracji tego schorzenia.

Udar mózgu jest chorobą neurologiczną, polegającą na zatopieniu mózgu przez krew, czy też odcięciu go od tlenu przez zakrzep, w zależności od rodzaju. Zdecydowanie częstszym, bo wynoszącym aż osiemdziesiąt procent wszystkich wypadków jest ten drugi, nazwany także zawałem mózgu. Może być on sprawiony przez zakrzep lokalny, bądź zator z odległego miejsca ciała.
Podstawowe symptomy, jakie powinny wzbudzić niepokój to między innymi:
-brak możliwości poruszania się
-osłabienie mięśni
-wszystkie zakłócenia mowy, liczenia czy pisania
-gwałtownie pojawiający się ból i zawroty głowy

Istnieje też bardzo dużo składników sprzyjających udarowi i podnoszących ryzyko jego wystąpienia. Jednym z najpoważniejszych jest nadciśnienie tętnicze krwi, bo osłabia żyły oraz naczynia krwionośne. Następnymi przeciwnikami w zapobieganiu udarowi są cukrzyca, choroby nerek oraz serca, nerwice, nadmierny stres czy wszystkie używki jak alkohol oraz papierosy.
Teoretycznie udar mózgu ma prawo przydarzyć się każdemu człowiekowi bez względu od jego wieku, jednak prawdą jest, że większość przypadków dotyczy osób, które przekroczyły 65 rok swojego życia. Lekarze sugerują, że od 55 roku życia niebezpieczeństwo udaru rośnie z każdą dekadą. Pragnąc uniknąć kłopotów ze zdrowiem, powinniśmy również pamiętać o prawidłowym odżywianiu, ponieważ zła dieta też nie pomaga w akcjach zapobiegających udarowi.

Co jednakże należy zrobić, kiedy już podejrzewamy wystąpienie udaru mózgu u siebie lub też u któregoś z bliskich? W szczególe zaraz po zobaczeniu charakterystycznych objawów trzeba zatelefonować po reanimacyjną karetkę, ponieważ sami absolutnie nie jesteśmy w stanie udzielić nikomu fachowej pomocy w takim wypadku. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać chorego samego w domu ani na ulicy. Należy pamiętać też o ułożeniu go w bezpiecznej pozycji do przyjazdu ambulansu ratunkowego.


Jeżeli chodzi o rehabilitację po udarze - czas jest wszystkim!. W tym celu, najlepiej zaangażować doświadczonego rehabilitanta, jaki będzie dbał o kondycję chorego - tutaj polecamy kinezyterapeuta. Jeśli poddajemy się terapii rehabilitacyjnej w Gdańsku, nasze zadanie jest uproszczone, albowiem miasto oferuje wiele fachowych klinik oraz profesjonalistów w tej dziedzinie.

Terapie rehabilitacyjne polegają w zasadzie na ruchach stawów i delikatnych zgięciach głowy.
Należy pamiętać również o tym, że dom chorego również musi pozostać odpowiednio przygotowany do zabiegów rehabilitacyjnych. Należy zadbać pomiędzy innymi o stosowną temperaturę w pomieszczeniach czy szczególne materace przeciwodleżynowe. Niekwestionowanym obowiązkiem jest także zakupienie lub też wypożyczenie wózka inwalidzkiego.
Leczenia wolno też odbyć w klinice rehabilitacji, w której pacjent będzie miał zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie. Każde pokaźniejsze miasto zapewnia swoim mieszkańcom takie miejsca. Na przykład, jeśli chcemy podjąć rehabilitację w Sopocie, solidnym wyborem będzie stosowny terapeuta, który radzi sobie z problemem rodzaju bóle kręgosłupa.

Udar mózgu, choć niebezpieczny to wolno go uniknąć nieustannie kontrolując własne zdrowie i dbając o siebie. Jeśli kogoś napotka taka sytuacja to jedyną drogą do odzyskania sprawności może być naturalnie takie rzetelne leczenie.
Sprawdź tutaj: Sopocka terapia u fizjoterapeuty przy udarze mózgu.